Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Jak działają iluzje optyczne

Mówi się, że "widzieć znaczy wierzyć". To prawda, że mamy tendencję do wierzenia w to, co mówią nam nasze oczy, ale w przypadku złudzeń optycznych to, co mówią nam nasze oczy, nie zawsze jest prawdą. Wzrok jest złożonym procesem, w którym nasze oczy wysyłają surowe informacje do mózgu w celu ich interpretacji. Ten system wizualny robi wiele skrótów i dokonuje edycji obrazów, zanim jeszcze zdajemy sobie z nich sprawę. Iluzje optyczne korzystają z tych skrótów i wykorzystują je do oszukania mózgu. Istnieje wiele różnych rodzajów iluzji. Oto wybór zdumiewających iluzji i wyjaśnienie, jak one działają.

Organizacja Gestalt

Według psychologów Gestalt, mózg ma sposób na przyjmowanie przychodzących informacji wizualnych i organizowanie ich w sensowną całość. Przykładem tego typu iluzji jest trójkąt Kanizsa. Mózg organizuje poszczególne elementy i widzi biały trójkąt unoszący się w środku, mimo że trójkąt nie istnieje.

Iluzja figury i ziemi

Kiedy patrzymy na świat przed nami, nie widzimy wszystkiego naraz, ponieważ to całkowicie przytłoczyłoby zmysły. Zamiast tego koncentrujemy się na głównym obiekcie, zwanym "figurą". Wszystko inne wokół niego staje się "podłożem". Iluzja figura-ziemia to obraz, w którym nie jest jasne, co jest figurą, a co ziemią, więc nasz umysł przełącza się tam i z powrotem, próbując nadać temu sens. Najbardziej znaną z tego typu iluzji jest waza Rubina, w której można zobaczyć albo dwie twarze w czerni, albo wazę w bieli. Inną jest flaga kanadyjska, w której możesz zobaczyć liść klonu w kolorze czerwonym lub dwie twarze spierające się o siebie w kolorze białym.

Iluzja percepcji głębi

Mózg jest przyzwyczajony do postrzegania trójwymiarowego świata, w którym obrazy znajdujące się wyżej w polu widzenia są bardziej oddalone, a zatem większe. W iluzji Ponzo, dwie równoległe linie umieszczone nad zbieżnymi liniami na dwuwymiarowej płaszczyźnie dają poczucie głębi i dlatego wydaje się, że wyższa żółta linia jest większa. Jednak obie żółte linie są tej samej wielkości.

Iluzje optyczne były popularne na długo przed tym, jak dowiedzieliśmy się, co sprawia, że działają. Chociaż postępy w neuronauce pozwoliły zdefiniować procesy wizualne, które sprawiają, że mózg daje się na nie nabrać, to nadal fajnie jest dać się oszukać.